Jak wykorzystać gruz z budowy?

Zalegający gruz będący efektem prac budowlanych może przysporzyć niemałych problemów w kwestii jego utylizacji. Przepisy prawa nakładają określone obowiązki na inwestorów indywidualnych i firmowych. Składowanie i wywóz gruzu powinien odbywać się zgodnie z zasadami ochrony środowiska i regulacjami BHP. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że pozornie niepotrzebny gruz da się niekiedy spożytkować na inne cele. Przedstawiamy kilka popularnych sposobów recyklingu gruzu budowlanego, które mogą stanowić ciekawą inspirację do działania.

Sposoby wykorzystania gruzu budowlanego

Pierwszą grupę użytkowników, dla których odpady budowlane w postaci gruzu mogą okazać się przydatne, stanowią właściciele przydomowych ogrodów. Aranżacja przestrzeni zewnętrznej coraz częściej wymaga tworzenia niestandardowego ukształtowania terenu. Gruz staje się w tym kontekście niezwykle cennym surowcem, który doskonale sprawdzi się jako podstawa do budowy wszelkiego rodzaju wzniesień, pagórków, wodospadów czy tuneli odprowadzających wodę ze strumyka. Projektanci ogrodów chętnie uwzględniają odpady budowlane w swoich aranżacjach. Po przysypaniu warstwą ziemi gruz pozostaje niewidoczny z zewnątrz i formuje stabilną bazę do wzrostu roślin, która nie zostanie rozmyta nawet po ulewnych deszczach. Musimy jednak wspomnieć, że opisane tutaj zastosowanie gruzu nie będzie możliwe w każdym przypadku. Znaczna zasadowość niektórych odpadów budowlanych lub zawartość szkodliwych składników przenikających do wód gruntowych wchodzi w konflikt z niektórymi przepisami ochrony środowiska. Dlatego, zanim rozsypiemy gruz we własnym ogrodzie, rozważmy wszelkie za i przeciw takiego rozwiązania.

Jeśli wymagania biologiczne sadzonych roślin uniemożliwiają wykorzystanie gruzu, możemy go użyć na inne sposoby. Jednym z nich pozostaje utwardzenie nawierzchni pod budowę tarasu i drogi dojazdowej. Gruz posłuży wówczas jako stabilna baza pod kostkę brukową  oraz zapewni skuteczne odprowadzanie wody deszczowej na boki.

Ponownym wykorzystaniem gruzu zainteresowane są nie tylko osoby prywatne, lecz również wielkie firmy budowlane, realizujące inwestycje w osiedla mieszkaniowe. Wśród miejsc, gdzie występuje największe zapotrzebowanie na wywożenie gruzu Poznań idzie krok dalej, dostrzegając możliwości recyklingu odpadów na potrzeby inwestycji deweloperskich. Gruz niepoddany uprzedniemu sortowaniu może posłużyć do wyrównania terenu na placu budowy, zapewniając wygodny i bezpieczny dojazd specjalistycznym pojazdom. O wiele więcej możliwości oferuje gruz po przejściu procedur sortowania. Oddzielenie cegły, betonu czy elementów zbrojeniowych umożliwia odzyskanie znacznej części surowców, a następnie ich przetworzenie dla dowolnych celów.

Wywożenie odpadów budowlanych Poznań – jak szybko i legalnie pozbyć się gruzu?

Alternatywne metody wykorzystania gruzu pozwalają nieco złagodzić uciążliwości, jakich dostarcza samodzielne wywożenie odpadów budowlanych Poznań. Podobnie jak każde większe miasto w Polsce, stanowi miejsce licznych inwestycji budowlanych, remontowych  czy wykończeniowych. Tego typu prace generują znaczne ilości gruzu budowlanego, zatem warto rozważyć sposoby jego recyklingu na własny użytek. Tam, gdzie nie jest to możliwe, proponujemy skorzystanie z profesjonalnej oferty na wywożenie gruzu. Poznań jest miejscem działalności firmy Śmieci.eu, gwarantującej tani i legalny transport gruzu do miejsc utylizacji. Więcej informacji o usługach znajdziesz pod adresem www.smieci.eu.

Możesz również polubić…