Dla kogo sprawdzi się monitor Ultra-Wide?

W sprzedaży pojawiają się coraz to nowsze rodzaje monitorów. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są te z ekranami ultrapanoramicznymi, czyli o proporcji 21:9. To znacznie szerszy wyświetlacz w porównaniu ze standardowymi 16:9 oraz 4:3. Czy warto zainwestować w taki sprzęt? W jakich sytuacjach może okazać się niezastąpiony? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie zastosowanie ma ultra wide monitor?

Historia formatu 21:9 jest stosunkowo krótka, bo zaczyna się w 2009 roku. To wtedy pojawiły się pierwsze telewizory o właśnie takiej proporcji ekranu. Miała to być prawdziwa rewolucja na rynku. Wyświetlacz został dostosowany do formatu, w jakim już od pewnego czasu kręcono najważniejsze filmowe produkcje. Użytkownicy nie byli jednak przekonani do tego rozwiązania, także ze względu na ceny ultrapanoramicznych telewizorów, a w rezultacie producenci postanowili się z niego wycofać. Ekrany o proporcji 21:9 znalazły natomiast zastosowanie w monitorach. Okazały się one idealnym narzędziem do pracy biurowej. Bardzo szeroki pulpit pozwala na jednoczesne otwarcie od dwóch do nawet czterech okien. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na przełączanie się pomiędzy nimi. Znacznie zwiększa to komfort pracy, szczególnie tej polegającej na porównywaniu różnych danych i przepisywaniu ich, a także na uzupełnianiu tabelek z wieloma kolumnami. Ultra wide monitor to rozwiązanie, które powinno zainteresować także profesjonalistów zajmujących się tworzeniem grafiki.

Czy monitor 21:9 sprawdzi się w przypadku graczy?

Wśród miłośników gier komputerowych zdania na temat ekranów ultrapanoramicznych są mocno podzielone. Krytyka wynika przede wszystkim z uwagi na fakt, że jest to rozwiązanie stosunkowo drogie. Same monitory tego typu kosztują więcej od swoich standardowych odpowiedników, a dodatkowo potrzeba naprawdę dobrej karty graficznej, która udźwignie wyświetlanie dynamicznego obrazu w tak dużej rozdzielczości. Z drugiej strony, taka proporcja ekranu może znacząco poszerzyć pole widzenia, a tym samym zapewnić lepsze wyniki w niektórych grach. Podobny efekt można wprawdzie uzyskać, łącząc kilka monitorów, jednak problematyczne są wówczas ramki pomiędzy ekranami. Ultra wide monitor rozwiązuje ten problem.

Co jeszcze można osiągnąć z monitorem ultrawide?

Poza tym, że ekran o proporcji 21:9 bywa bardzo przydatny w niektórych zawodach oraz pomocny dla graczy, świetnie sprawdza się także do oglądania filmów. Szczególnie tych nowszych, nakręconych właśnie w takim formacie. Można cieszyć się nimi bez czarnych pasków na dole i górze wyświetlacza, które rzadko kiedy są faktycznie czarne – często przybierają raczej ciemne odcienie szarości. Nie dotyczy to oczywiście monitorów o bardzo dobrym kontraście. Warto wiedzieć, że w przypadku monitorów 21:9 możliwe jest wymuszenie wyświetlania w innym formacie, np. 16:9, jeśli zaistnieje taka konieczność. Niezależnie od tego, jakiego wyświetlacza potrzebujesz, w ofercie sklepu Hanzo z pewnością znajdziesz odpowiednie rozwiązanie.

Możesz również polubić…