Wysypka po pokrzywie – jak się jej skutecznie pozbyć?

Wysypka z pokrzywy pojawia się, gdy skóra ma kontakt z pokrzywami. Pokrzywy są roślinami powszechnie występującymi w wielu częściach świata. Właściwości lecznicze pokrzywy są powszechnie znane ale mimo to bezpośrednia styczność ze świeżo rosnącymi roślinami nie jest zbyt przyjemne.

Zarówno łodygi, jak i liście pokrzywy są pokryte strukturami, które wyglądają jak włosy, ale są delikatne i puste. Te „włosy” działają jak igły, gdy wchodzą w kontakt ze skórą. Chemikalia przepływają przez nie do skóry, co powoduje uczucie pieczenia i wysypkę.

Objawy wysypki

Wysypka z pokrzywą przedstawia się jako wypukłe guzy lub ule, które są często jasnego koloru i mają nawet centymetrową średnicę. Skóra otaczająca ule może być czerwona. Obszar dotkniętej skóry zależy od tego, ile skóry dotknęło pokrzywy.

Uczucie pieczenia zwykle odczuwa się przy kontakcie z pokrzywami. Później wysypka zwykle wywołuje swędzenie.
W rzadkich przypadkach u niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na pokrzywy. W takich przypadkach należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, ponieważ może to zagrażać życiu.

Objawami ciężkiej reakcji alergicznej na pokrzywy są:

-ucisk w klatce piersiowej lub gardle
-trudności w oddychaniu
-świszczący oddech
-obrzęk ust, w tym języka lub warg
-wysypka w obszarach, które nie mają styczności z pokrzywami
-skurcze żołądka
-wymioty
-biegunka

Domowe leczenie wysypki

Jeśli nie ma reakcji alergicznej, istnieje wiele metod, które można zastosować w domu, aby złagodzić objawy wysypki pokrzywy.
Ważne jest, aby starać się nie dotykać wysypki przez pierwsze 10 minut po otrzymaniu żądła. Wynika to z faktu, że jeśli chemikalia mogą wyschnąć na skórze, łatwiej je usunąć.
Każde dotknięcie lub otarcie może wepchnąć chemikalia głębiej w skórę i spowodować, że reakcja będzie bardziej dotkliwa i trwać dłużej.

Po 10 minutach użyj mydła i wody, aby zmyć chemikalia z powierzchni skóry. Może to często wystarczyć do znacznego zmniejszenia lub całkowitego usunięcia bólu, swędzenia lub obrzęku. Jeśli nie jesteś blisko mydła i wody, możesz użyć czystej szmatki, dopóki obszar nie będzie można prawidłowo wyczyścić.
Po czyszczeniu użyj wytrzymałej taśmy, aby usunąć wszelkie pozostałe włókna ze skóry. Jeśli taśma nie jest wystarczająco skuteczna, możesz wypróbować produkt do usuwania włosów z paska woskowego.

 

Możesz również polubić…