5 zasad wywozu gruzu

Wykonywanie dowolnych prac budowlanych, rozbiórkowych czy remontowych prawie zawsze wiąże się z powstaniem sporych ilości odpadów. Jednym z tych najbardziej uciążliwych jest gruz. Jego bezpieczne składowanie i wywóz mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem, szczególnie jeśli tego rodzaju operację organizuje się po raz pierwszy. Poznaj 5 kluczowych zasad wywozu odpadów poremontowych, które ułatwią Ci legalne, sprawne i bezpieczne pozbycie się gruzu z posesji.

Zasady wywozu gruzu – o tym musisz pamiętać

Bez względu na to, czy planujesz wywóz gruzu w Radzyminie, większym mieście jak Warszawa, czy w dowolnej małej miejscowości, proces ten zawsze przebiega bardzo podobnie. Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę i jak postępować, aby wywożenie odpadów z posesji przebiegało zgodnie z prawem i dobrymi praktykami!

1. Gruz to nie odpad komunalny

Ustawa o odpadach jasno precyzuje, które materiały zaliczają się do odpadów komunalnych. Firmy realizujące wywóz śmieci w Radzyminie, podobnie jak na terenie dowolnego, innego miasta, nie mogą odbierać odpadów budowlanych zmieszanych ze śmieciami z gospodarstw domowych. Oznacza to, że gruzu nie wolno nam wyrzucać do pojemników na „zwykłe” śmieci, odbieranych w ramach umowy zawartej z gminą.

2. Gruz jest odpadem niebezpiecznym

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zalegające na działce stare cegły, pustaki czy rozkuty beton stanowią odpad zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. Ewentualne urazy lub uszkodzenia ciała w kontakcie z niebezpiecznymi materiałami to jednak nie wszystko. Pozostałości zapraw oraz klejów budowlanych często zawierają szkodliwe substancje, które magazynowane na działce latami, mogą prowadzić do skażenia powietrza, gleby czy wód podziemnych.

3. Gruz musi być odpowiednio przechowywany

Z powyższego punktu wynika również, że gruzu nie wolno przetrzymywać „luzem” na posesji. Do jego magazynowania należy używać specjalnych kontenerów, dostępnych m.in. w ofercie firm realizujących wywóz gruzu Radzymin i na całym Mazowszu. Alternatywą mogą być specjalne worki na gruz lub big-bagi o odpowiednio dużych pojemnościach.

4. Odbiór gruzu powierz specjalistycznej firmie

Nie tylko składowanie, ale także wywóz gruzu z posesji wymaga odpowiedniego planowania. Wykonanie takiej usługi najlepiej powierzyć firmę, która dysponuje odpowiednimi kontenerami oraz pojazdami przystosowanymi do wywozu odpadów budowlanych. Większość tego rodzaju podmiotów zajmuje się również wypożyczaniem kontenerów, dlatego najlepiej zdecydować się na kompleksową usługę, obejmującą wynajem pojemnika na gruz oraz jego odbiór i transport do utylizacji.

5. Nielegalny wywóz gruzu to wysokie kary finansowe!

Na koniec przypominamy: za wywóz gruzu do lasu lub na nielegalne składowisko grozi dotkliwa kara pieniężna, w wysokości do 5000 zł. Policjant ma również prawo ukarać nas mandatem, jeśli uzna, że sposób składowania gruzu na posesji zagraża bezpieczeństwu.

Bezpieczny wywóz gruzu Radzymin – zleć to ekspertom

Jeśli interesuje Cię legalny i bezpieczny wywóz śmieci Radzymin jest miastem, na którego terenie możesz skorzystać z usług przedsiębiorstwa Byś. Firma od lat realizuje usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych i wielkogabarytowych, w tym również budowlanych na terenie Warszawy oraz okolicznych miast. Zamów kontener na gruz i zleć jego wywóz na legalne składowisko – ekologicznie i zgodnie z prawem.

Możesz również polubić…