Brak iskry skuter 4T: Przyczyny i rozwiązania problemu braku iskry w skuterze czterosuwowym

Brak iskry skuter 4T: Przyczyny i rozwiązania problemu braku iskry w skuterze czterosuwowym

Skuter to jeden z najpopularniejszych środków transportu w mieście. Niestety, jak każde urządzenie mechaniczne, skuter może ulec awarii. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się posiadacze skuterów czterosuwowych, jest brak iskry. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jakie są przyczyny braku iskry? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

1. Co to jest iskra i jak działa?
Iskra to łuk elektryczny, który powstaje pomiędzy elektrodami w świecy zapłonowej. Iskra zapala mieszankę paliwowo-powietrzną w cylindrze i powoduje wybuch. Bez iskry silnik nie będzie pracował.

2. Przyczyny braku iskry w skuterze 4T
– Zepsuta świeca zapłonowa – jest to najczęstsza przyczyna braku iskry. Świeca zapłonowa powinna być regularnie wymieniana. Jeśli jest pokryta sadzą lub jest zużyta, należy ją wymienić na nową.
– Usterka przerywacza zapłonu – przerywacz zapłonu powoduje włączenie i wyłączenie prądu dostarczanego do cewki zapłonowej. W przypadku awarii przerywacza zapłonu nie dochodzi do przewracania cewki, a co za tym idzie, brak iskry.
– Uszkodzona cewka zapłonowa – cewka zapłonowa przetwarza napięcie pobierane z akumulatora na napięcie wysokiej wartości, którym następnie ładowana jest świeca zapłonowa. W przypadku awarii cewki zapłonowej iskra nie powstanie.
– Zepsute przewody zapłonowe – przewody zapłonowe przekazują wysokie napięcie z cewki zapłonowej do świecy zapłonowej. Jeśli są zaśniedziałe lub uszkodzone, iskra nie powstanie.

3. Jak rozwiązać problem braku iskry w skuterze 4T?
– Wymień świecę zapłonową – należy wyjąć starą świecę zapłonową i dokładnie oczyścić gniazdo, a następnie włożyć nową świecę.
– Sprawdź przerywacz zapłonu – zdarza się, że przerywacz zapłonu jest zabrudzony. W takim przypadku należy go wyczyścić lub wymienić.
– Wymień cewkę zapłonową – zanim zdecydujemy się na wymianę cewki zapłonowej, należy sprawdzić jej oporność miernikiem.
– Sprawdź przewody zapłonowe – jeśli przewody zapłonowe są zaśniedziałe lub uszkodzone, należy je wymienić na nowe.

4. Podsumowanie
Problem braku iskry w skuterze 4T można rozwiązać samodzielnie, jeśli znamy jego przyczynę. Najczęstszą przyczyną jest zepsuta świeca zapłonowa. W przypadku awarii przerywacza zapłonu, cewki zapłonowej lub przewodów zapłonowych najlepiej oddać skuter do serwisu, gdzie fachowa ekipa wymieni uszkodzone elementy.

5. Jak zapobiegać problemom z iskrą w skuterze 4T?
– Sprawdzaj regularnie świecę zapłonową;
– Przejrzyj przewody zapłonowe i sprawdź, czy nie są zabrudzone lub uszkodzone;
– Czyść przerywacz zapłonu i cewkę zapłonową;
– Unikaj jazdy z przerywającym iskrą – może to zwiększyć zużycie i pogorszyć jakość części zapłonowych.

Możesz również polubić…