Euro 5 – jakie samochody: Informacje o normie emisji spalin Euro 5 i dostępnych modelach samochodów

Norma emisji spalin Euro 5

Euro 5 to norma emisji spalin przyjęta w Unii Europejskiej dla samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Wprowadzona została w 2009 roku, a jej głównym celem jest zmniejszenie poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Norma Euro 5 dotyczy wyłącznie pojazdów z silnikami spalinowymi.

Główne wymagania normy Euro 5

Norma ta wprowadza wymagania dotyczące emisji tlenku węgla (CO), tlenków azotu (NOx), cząstek stałych, w tym sadzy oraz innych szkodliwych substancji, takich jak benzen czy formaldehyd. Wprowadzone regulacje mają na celu zapewnienie bardziej ekologicznych i bezpiecznych warunków eksploatacji pojazdów.

Dostępne modele samochodów z normą Euro 5

Obecnie wiele producentów samochodów oferuje modele spełniające wymagania normy Euro 5. Są to głównie samochody z silnikami benzynowymi i diesla. Niektóre modele pochodzące z okresu od 2009 do 2011 roku mają jeszcze normę Euro 4, ale większość nowych samochodów już spełnia wymagania normy Euro 5.

Lista popularnych modeli samochodów z normą Euro 5:

– Volkswagen Golf
– Ford Focus
– Opel Astra
– Audi A3
– BMW Serii 1
– Mercedes-Benz C-Class
– Toyota Auris
– Škoda Octavia
– Hyundai i30
– Kia Ceed

Podsumowanie

Norma emisji spalin Euro 5 wprowadza wymagania dotyczące poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wiele producentów samochodów oferuje już modele spełniające te wymagania. Wybierając auto z normą Euro 5, dbamy o środowisko i wspieramy walkę o lepszą jakość powietrza.

Możesz również polubić…