Zmiana koloru auta — czy trzeba zgłaszać?

Dla wielu samochód to coś znacznie więcej niż tylko środek transportu, który ma za zadanie przewieźć kierowcę i pasażerów z punktu A do punktu B. Auta są też prawdziwymi dziełami sztuki, które potrafią zachwycać nasze oko. Aby odmienić charakter swojego samochodu, wielu kierowców decyduje się jednak na zmianę jego koloru. Czy trzeba ją zgłaszać?

Czy zmiana koloru auta musi być zgłoszona?

W Polsce prawo jest tak skonstruowane, że wiele osób po prostu obawia się różnych kar wynikających ze złamania mających niewiele sensu przepisów. Czy takowe istnieją też w wypadku koloru samochodów osobowych? Na szczęście nie. Zmiana koloru auta nie musi być nigdzie zgłaszana i na ten moment nie ma żadnego przepisu, który wymuszałby udanie się do urzędu.

Nie oznacza to, że nie można tego zrobić. Czasami może być to dobry pomysł, który oszczędzi nam wiele nerwów i niedomówień. Policjanci w trakcie kontroli sprawdzają czasem samochód m.in. po numerze VIN. Wtedy w systemie mogą zobaczyć informacje dotyczące fabrycznego koloru. Jeśli dane z systemu będą różnić się od stanu faktycznego, funkcjonariusze mogą zrobić się nieco podejrzliwi. Dlatego lepiej oszczędzić sobie nerwów i zawczasu zgłosić zmianę koloru samochodu.

Jak można zmienić kolor auta?

Wiemy już, że zmiana koloru auta nie musi być zgłaszana do żadnego urzędu. Jak jednak można dokonać takiej modyfikacji swojego samochodu? Jak można się domyślić, proces zmiany koloru całej karoserii nie należy do prostych. Jest dość czasochłonny i kosztowny. Możliwości są dwie. Pierwsza z nich to wybranie się do lakiernika. To jednak oznacza konieczność całkowitego pozbycia się oryginalnego lakieru, co dla wielu jest pewną wadą.

Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala zmienić kolor samochodu, jednocześnie chroniąc oryginalny lakier przed uszkodzeniami. Mowa tu o oklejeniu karoserii auta specjalną folią w wybranej barwie. Taka usługa jest w naszym kraju coraz bardziej popularna i ma wiele zalet. Cena jej wykonania potrafi być bardzo atrakcyjna, a do tego założona folia dobrze chroni karoserię.

Możesz również polubić…