Umowa sprzedaży kupna auta: Co powinno znaleźć się w umowie i jak ją sporządzić

W dzisiejszych czasach każdy z nas jest zależny od możliwości przemieszczania się z miejsca na miejsce. Wiele osób decyduje się na zakup samochodu, który pozwala na swobodne poruszanie się po mieście i poza nim. Zakup samochodu to duży wydatek, który należy starannie przemyśleć. Jednym z najważniejszych etapów jest sporządzenie umowy sprzedaży kupna auta. Co powinno znaleźć się w umowie i jak ją sporządzić? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

1. Czym jest umowa sprzedaży kupna auta?

Umowa sprzedaży kupna auta to dokument, który reguluje zobowiązania pomiędzy sprzedającym a kupującym. Jest to ważny etap w procesie zakupu samochodu. Umowa powinna zostać sporządzona w formie pisemnej i podpisana przez obie strony.

2. Co powinno znaleźć się w umowie sprzedaży kupna auta?

– Dane sprzedającego i kupującego: Imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, numer dowodu osobistego lub paszportu.

– Dane auta: Marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN.

– Data sprzedaży oraz cena: W umowie powinna zostać ujęta data sprzedaży oraz zgoda na cenę samochodu.

– Stan samochodu: W umowie powinny zostać ujęte wszelkie wady, które posiada auto. Bywa, że nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec jakieś usterki, dlatego warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, który oceni stan techniczny auta.

– Gwarancja: Kupujący powinien dostać gwarancję od sprzedającego, która będzie obejmować stan samochodu. Warto zwrócić uwagę, na okres gwarancji oraz jej zakres.

– Forma płatności: W umowie powinna zostać ujęta forma płatności za auto, a także terminy

– Odbiór auta: W umowie powinny zostać ujęte przepisy odnośnie odbioru samochodu. Kupujący powinien pamiętać, aby auto przed odbiorem sprawdzić oraz zastrzec w umowie, że o samochodzie wiedział.

– Opłaty: Warto jeszcze upewnić się, kto płaci za przerejestrowanie samochodu oraz zmianę ubezpieczyciela.

3. Jak sporządzić umowę sprzedaży kupna auta?

Umowę sprzedaży kupna auta najlepiej spisać na piśmie, aby miała wartość prawną. Można skorzystać ze wzoru umowy. Warto ustalić wszystkie warunki przed podpisaniem umowy, a gdy coś nam nie odpowiada, to warto negocjować. Umowa zawarta pod przymusem lub błędnie wypełniona może spowodować negatywne konsekwencje.

4. Czy istnieją wyjątki od podpisania umowy sprzedaży kupna auta?

Nie istnieją konkretne przepisy, które obligują do sporządzenia umowy sprzedaży kupna auta. Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że od 2018 roku z przedłużenia obowiązków wobec właścicieli samochodów, wynika obowiązek potwierdzenia umowy sprzedaży w systemie CEPIK. Warto w takim przypadku sporządzić umowę.

5. Podsumowanie

Umowa sprzedaży kupna auta to ważny element w procesie zakupu samochodu. Powinna być sporządzona w formie pisemnej i zawierać wszystkie ważne informacje, takie jak dane sprzedającego i kupującego, dane auta, datę sprzedaży oraz cenę. Zanim podpiszemy umowę, warto dokładnie przemyśleć jej warunki i zastrzec swoje prawa.

Możesz również polubić…