Jak sprawdzić numer części samochodowej po VIN?

W trakcie serwisowania samochodów bardzo duże znaczenie mają stosowane w tym celu części. Absolutnie najważniejszą kwestią jest to, by pasowały do pojazdu, w którym są montowane. Najłatwiej można się o tym przekonać, decydując się na sprawdzenie części samochodowej po numerze VIN pojazdu. Jak więc tego dokonać?

Jak numer VIN pomaga w znalezieniu części?

Wiele osób może się zastanawiać, jak numer VIN ma pomóc w znalezieniu odpowiednich komponentów. Wątpliwości te można jednak rozwiać w niezwykle prosty sposób, gdy dowiemy się, co oznaczają poszczególne cyfry i litery w numerze VIN.

Sam numer VIN składa się dokładnie z 17 znaków. Pierwsze trzy to zawsze znak charakterystyczny dla producenta, który mówi o tym, jaka firma wyprodukowała dany samochód. Kolejne sześć znaków to tak zwane VDS, czyli Vehicle Descriptor Section. Są to znaki, które zawierają takie informacje jak typ nadwozia, model, czy nawet zastosowany w aucie silnik. W ten sposób poprzez numer VIN można dokładnie zidentyfikować model auta, rodzaj jego nadwozia oraz to, z jakiej jednostki napędowej korzysta. To z kolei pomaga szybko znaleźć odpowiednie części.

Jak sprawdzić numer części samochodowych po VIN?

Aby sprawdzić części, korzystając z numeru VIN, można skorzystać z dostępnych w internecie wyszukiwarek. Wystarczy znaleźć w sieci strony z komponentami i w przeznaczonym do tego polu wpisać numer VIN. Następnie wyszukiwarka sama zajmie się pracą i znajdzie pasujące komponenty.

Jak wybierać odpowiednie części zamienne?

Wybór odpowiednich zamiennych komponentów jest niezwykle ważny. Przy remontach np. silnika bardzo ważne jest, by postawić na oryginalne części Cummins. Jedyną alternatywą dla nich powinny być tak zwane oryginalne zamienniki, czyli komponenty wyprodukowane w dokładnie ten sam sposób, a często nawet w tym samym miejscu. Jedyna różnica pomiędzy nimi a oryginałami to brak oznaczeń producent na danej części. Tylko takie komponenty są w stanie zapewnić odpowiednią pracę pojazdu.

Możesz również polubić…