Niedobór tej witaminy może mieć poważne skutki dla zdrowia

Cierpisz na chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją? Tłumaczysz to nadmiarem obowiązków i przewlekłym stresem. Przyczyna może być zupełnie inna. Sprawdź czy nie brakuje ci tej witaminy.

Poważne skutki niedoboru

Została wyodrębniona w 1911 roku przez polskiego biochemika. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i serca, a jej niedobór może mieć poważne skutki. Mowa tutaj o witaminie b1, znanej również jako tiamina. Spełnia ona wiele różnych funkcji w organizmie. Może przyczynić się do poprawy pamięci u osób cierpiących na Alzheimera. Znane są również przypadki gdy jej niedobór prowadził do depresji i innych zaburzeń psychicznych takich jak lęki. Bardzo duży niedobór tiaminy może prowadzić do choroby beri-beri. Jest to poważna choroba, która może wywołać zanik mięśni, upośledzenie umysłowe, porażenia i uszkodzenia nerwów, a w najgorszych wypadkach także doprowadzić do śmierci pacjenta.

Gdzie znajduje się tiamina?

Biorąc pod uwagę to jak ważną rolę pełni w naszym organizmie witamina b1, warto zadbać o to aby jej poziom był prawidłowy. Możemy to zrobić poprzez wzbogacenie naszej diety w produkty takie jak orzechy. Najlepszym wyborem będą pistacje i orzechy arachidowe. Do sałatek dodawać możemy nasiona słonecznika, dyni czy sezamu. Jeśli zamiast sałatki na śniadanie preferujemy płatki to również będzie to dobry wybór. Większość płatków zawiera sporą ilość tej witaminy. Do obiadu natomiast wybierzmy brunatny ryż i chudą wieprzowinę.

 

Możesz również polubić…