Głębokie rozładowanie akumulatora
Zazwyczaj akumulatory w naszych samochodach pracują na napięciu do 13, 8 do 14, 5V. Głębokie rozładowanie akumulatora polega na tym że ogniwa w akumulatorze zostają rozładowane do zera, w praktyce oznacza to że kiedy zechcemy sprawdzić naładowanie baterii otrzymamy wynik poniżej 0, 7 V, może okazać się że nie nadaje się ona do ponownego ładowania.
Czym właściwie jest, i co to oznacza głębokie rozładowanie akumulatora?
Na szczęście w dzisiejszych czasach większość akumulatorów wyposażona jest w elektronikę która pozwala uchronić nasz samochód przed głębokim rozładowaniem akumulatora. Podczas gdy nasz samochód stoi na przykład podczas zimy na parkingu przez kilka dni, kiedy poziom energii w akumulatorze zaczyna drastycznie nisko spadać, elektronika odcina obciążenie baterii. Dzięki takiemu rozwiązaniu naładowanie naszego akumulatora nawet po postoju na mrozie powinno być wciąż możliwe. Zaleca się jednak aby co jakiś czas rozładować baterię do poziomu około 10% i naładować do pełna. Takie działanie pozwoli uniknąć efektu pamięci urządzenia a zarazem przedłużyć jego żywotność.
Podsumowując rozładowanie akumulatora jest szkodliwym dla żywotności urządzenia efektem, dzisiejsza elektronika pomaga nam zapobiegać takim zdarzeniom. Pamiętaj aby chronić swój akumulator.
Najnowsze komentarze