Czy sama nauka jazdy podczas kursu nauczy Cię dobrze prowadzić?

Zdecydowana większość kursantów swój pierwszy kontakt z samochodem odbywa dopiero w szkole jazdy. Z tego względu w przestrzeni publicznej często pojawiają się pytania o to, czy sama nauka jazdy nauczy Cię dobrze prowadzić? Czy przez 30 godzin zajęć praktycznych z instruktorem można stać się dobrym, bezpiecznym kierowcą? Zdania są zróżnicowane, jednak w dalszej części artykułu postaramy się zaprezentować zarówno tezy potwierdzające, że na kursie możemy nauczyć się dobrze prowadzić, jak i te, które przeczą temu stwierdzeniu!

Znajomość przepisów to podstawa, która jednak nie świadczy o byciu “dobrym kierowcą”

Tradycyjny kurs nauki jazdy obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych, czy to Częstochowa czy inne miasto w Polsce. Jak możemy dowiedzieć się w sieci, podczas pierwszej części uczymy się przede wszystkim przepisów ruchu drogowego, uczęszczając na wykłady organizowane w szkole jazdy. Ten etap ma nas przygotować do bezpiecznego poruszania się po drogach. Możemy założyć, że kursant, który regularnie stawia się na wykłady, po ukończeniu kursu będzie prezentować poziom wiedzy, który pozwoli mu zdać egzamin teoretyczny. 

W praktyce sama znajomość przepisów nie wystarczy, aby dobrze prowadzić. Zasady ruchu drogowego trzeba odpowiednio przećwiczyć, wyuczyć w sobie reakcje na sytuacje na drodze, które pozwolą nam podejmować poprawne decyzje w ułamku sekundy. Niestety, choć przepisy dotyczą każdego kierowcy, na naszych drogach widzimy, że należy kierować się przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania, a przy tym dokładnie przewidywać możliwe ruchy innych kierowców.

Czy można nauczyć się jazdy samochodem przez 30 godzin?

Osoba, która podczas pierwszej godziny zajęć w szkole jazdy, po raz pierwszy zajmuje miejsce w samochodzie, często ma przed sobą długą drogę, by stać się dobrym kierowcą. Przede wszystkim, podczas 30 godzin zajęć trudno jest zapoznać się z techniką jazdy samochodem. Oczywiście ten czas jest na wagę złota, ponieważ pozwala nam poznać budowę samochodu, przećwiczenie manewrów takich jak pokonywanie łuku, czy parkowanie, a same jazdy z instruktorem w bezpieczny sposób zapoznają kursanta z ruchem ulicznym, odczytywaniem znaków oraz płynnym poruszaniem się po mieście.

W praktyce wspomniane 30 godzin to za mało czasu, aby nauczyć się naprawdę dobrze prowadzić. W tym czasie nie wyuczymy w sobie nawyków czy podświadomego stosowania zasady ograniczonego zaufania. Ukończony kurs daje nam jednak pewność, że możemy bezpiecznie poruszać się po drogach, natomiast dopiero kolejne tysiące kilometrów “za kółkiem” czyni nas dobrymi kierowcami! Nauka jazdy w Częstochowie czy innym miejscu to proces, który nie kończy się na zdaniu prawa  jazdy i warto o tym pamiętać. 

Czy sama nauka jazdy podczas kursu nauczy Cię dobrze prowadzić? – podsumowanie

Wiele osób twierdzi, że nauka jazdy to przede wszystkim przygotowanie do egzaminu praktycznego. Zgodnie z tą teorią prawdziwe doskonalenie techniki jazdy zaczyna się dopiero w momencie, gdy posiadamy już prawo jazdy i sami, we własnym zakresie poruszamy się po drogach. Ciężko zaprzeczyć, że kurs w wymiarze 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych nie uczyni nas doskonałymi kierowcami. 

Każdy kursant posiada indywidualne zdolności, jedni potrzebują mniej, inni więcej czasu, aby nauczyć się jeździć. W praktyce kurs w szkole jazdy to jedynie początek naszej drogi. Podczas szkolenia poznamy podstawy, przećwiczymy najważniejsze manewry, dzięki czemu będziemy prowadzić na tyle dobrze, by bez problemu zdać egzamin w WORD-zie. Prawdziwa szkoła jazdy rozpoczyna się jednak dopiero później, w momencie, gdy sami ruszymy na drogi!

Możesz również polubić…