Bujny rozkwit w mroźnej krainie
Potrzeba ochrony zielonych zakątków planety to już nie działania wąskiej grupy biologów i ekologów, ale powinność obecnych i przyszłych pokoleń. Nieprzemyślane działania człowieka, doprowadziły do prawdziwie złej, a nawet katastroficznej formy Matki Natury. Nie tylko w poszukiwaniu bogatych złóż ropy naftowej, czy kamieni szlachetnych przekopujemy glebę. Na masową skalę wycinamy także drzewa, które rosły na długo, przed naszym pojawieniem się.
Bądź świadomym konsumentem!
Mało osób wie o tym, że jedno drzewo w ciągu roku produkuje aż 727 kg tlenu. Gdyby zebrać wszystkie lasy na Ziemi, wskaźnik wzrasta średnio do 26 mld ton!
Zastanówmy się jednak, jak bardzo jesteśmy od drzew zależni. Codziennie korzystamy z papieru ksero, mebli, ręczników papierowych, czy gazet. Odbieramy przesyłki w kartonach, wysyłamy pocztówki z wakacji. Jak dużo z tych rzeczy trafia później do ponownego przetworzenia? Wciąż Polacy posiadają zbyt małą wiedzę o ekologicznym przetwarzaniu odpadów.
Światowej klasy lasy północy
Mieszkańcy półkuli północnej to prawdziwi szczęściarze. Posiadamy bowiem jedne, z najbardziej pierwotnych terenów leśnych świata!
Tajga to skupiska drzew, wrzosowiska, tereny błotne, łąki, jeziora i rzeki. Rozciągają się w pasie od Alaski, przez Półwysep Fennoskandzki, część Niziny Wschodnioeuropejskiej, aż po Syberię, Sachalin i Kamczatkę. To siedlisko dziki, drapieżnych zwierząt, między innymi: niedźwiedzia brunatnego, tygrysa, wilka, ale i także reniferów, łosi i lisów.
Przetrwać tu mogą tylko gatunki, które zostały wyposażone w grube futro, pazury, szpony, czy mocne szczęki. Ta nieprzyjemna kraina to w głównej mierze tereny mocno zalesione, gdzie temperatura potrafi wskazywać nawet -50˚C. Zima trwa tu prawie 7 miesięcy.
Tajga rośliny ma przystosowane do panującego chłodu. Głównie na pierwszy plan wysuwają się strzeliste, bardzo wysokie drzewa iglaste: sosny, świerki, jodły, modrzewie i choiny. Partia podszytu tu nie występuje. Jedynie z gleby wyrastają niewielkie rośliny, takie jak: borówki, jagody, żurawina błotna oraz grzyby, mech i mszaki.
Najnowsze komentarze