Aktywne przejścia dla pieszych – znaczna poprawa bezpieczeństwa na drogach

Brak lub niedostateczna widoczność pieszego to jedna z popularnych przyczyn śmiertelnych wypadków, które mają miejsca na przejściach dla pieszych. Statystki mówią o tym, że co 4 pieszy w Europie, ginie na naszych drogach. Te zatrważające liczby mówią o tym, że Polska jest krajem najmniej przyjaznym dla pieszych w całej Europie i to w naszym kraju, odnotowanych jest rocznie najwięcej osób poszkodowanych, podczas potrąceń na przejściach dla pieszych.

Dlaczego aktywne przejścia?

Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się aktywne przejścia dla pieszych, które wymuszają na kierowcy zwrócenie szczególnej uwagi na okolice wyznaczonego miejsca na jezdni. Odpowiednie komunikaty, które są wysyłane do kierujących pojazdami z optymalnym wyprzedzeniem, pozwalają na zdjęcie nagi z gazu i dokładne obserwowanie okolicy. Takie rozwiązanie to po stokroć zwiększone bezpieczeństwo dla pieszych, dzięki asymetrycznym rozsyle światła, który widoczny jest już nawet z długiej odległości i skłaniają kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. Ma to duże znaczenie w przypadku trudnych warunków atmosferycznych oraz w porze nocnej.

Spór o bezpieczeństwo między pieszymi, a kierowcami trwa od lat. Zarówno jedni, jak i drudzy mają swoje rację. Nikt tutaj nie jest bez winy i każdy może zawsze zrobić coś, dla poprawy bezpieczeństwa. Jedną z takich rzeczy, w przypadku pieszych, jest noszenie odblaskowych elementów, które znacznie wpływają na ich widoczność na pasach. Kierowcy natomiast powinni zachować szczególną ostrożność podczas mijania przejść dla pieszych oraz koniecznie zdjąć nogę z gazu w takich miejscach. Tylko działania obu stron, są w stanie zapewnić całkowite bezpieczeństwo na drogach. Aktywne przejścia dla pieszych, to dodatkowa forma pomocy.

Aktywne przejścia dla pieszych – sposób na poprawienie bezpieczeństwa

Aktywne przejścia dla pieszych to system na miarę XXI wieku, który można wykorzystać do znacznej poprawy bezpieczeństwa na ulicach. Specjalne czujniki ruchu oraz lampy ostrzegawcze LED wraz z aktywnymi punktowymi elementami odblaskowymi, tworzą duet bezpieczeństwa, który zapewnia dodatkową ochronę przed przykrymi incydentami.

Jak działa takie rozwiązanie? Otóż sensory, które zamontowane są przy przejściu, uaktywniają oświetlenie na pasach, w momencie zbliżenia się pieszego. Żółta, migająca lampa, ostrzega kierowców o nadchodącym zagrożeniu i wymusza na nich zachowanie szczególnej uwagi. Podczas zmroku, aktywowane może być dodatkowe oświetlenie. Jest to dopełnienie informacyjne, zaraz obok znaków drogowych, które skłania kierowców do tego żeby zwolnili i zachowali czujność.

Możesz również polubić…