7 porad, jak wybrać nowe opony

Przy zakupie nowych opon wiele osób zmaga się często z przytłaczająca na pierwszy rzut oka liczbą potencjalnie kompatybilnych rozwiązań. Nieintuicyjne oznaczenia producentów mogą być dodatkowym utrudnieniem, jeśli nie miało się z nimi do tej pory zbyt dużej styczności. Starając się ułatwić proces dobierania opon, przygotowaliśmy poniższe zestawienie 7 przydatnych porad.

1. Nowe opony dobrać można online w kilka sekund na podstawie modelu, marki i rocznika pojazdu

Nieczytelne lub rozmazane oznaczenia na oponach nie są żadnym utrudnieniem, jeśli kupuje się nowe opony online. Dzięki prostym wyszukiwarkom, które dostępne są na stronach internetowych hurtowni opon, łatwo i szybko wygenerować można listę kompatybilnych i dostępnych rozwiązań. Uszeregowane w ten sposób dane można znacznie łatwiej porównać pod kątem ceny oraz właściwości trakcyjnych.

2. Zamawiając nowe opony online nie trzeba tracić czasu i paliwa na samodzielny transport

Dzięki możliwości bezpłatnej i ekspresowej dostawy pod dowolnie wskazany adres zdecydowanie bardziej opłaca się kupić nowe opony online. Do sklepu stacjonarnego lub zakładu wulkanizacyjnego trzeba dojechać o określonej porze samochodem, który został uprzednio przygotowany do transportu kompletu ogumienia. Czynności takie jak tymczasowy demontaż fotelików dziecięcych lub zabezpieczenie wnętrza przed potencjalnymi zabrudzeniami to absolutne minimum w przypadku niewielkich samochodów osobowych.

3. Opony 195 50 R15 – oznaczenia opon wcale nie są tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać

Na podstawie przykładu takiego jak opony 195 50 R15 łatwo zapamiętać można następujący schemat – liczba na samym końcu to cale, natomiast pierwsze dwie odpowiadają za szerokość podaną w milimetrach i procent profilu. W naszym przykładzie są to 15-calowe felgi o szerokości 195 mm i 50% profilu.

4. Indeks prędkości opon oznaczany jest przy pomocy wielkich łacińskich liter

Przy pomocy parametru takiego jak indeks prędkości producenci opon oznaczają maksymalną prędkość, przy której opona jest w stanie wytrzymać obciążenie zdefiniowane w indeksie nośności. Niestety, zamiast podawać wartości liczbowe takie jak 160 km/h stosuje się tu unikatową skalę literową (np. Q=160, R=170, S=180, T=190, U=200, H=240).

5. Indeks nośności opisany jest przy pomocy skali liczbowej.

Podobnie jak w przypadku indeksu prędkości, przy nośności producenci także zastosowali mało intuicyjne rozwiązanie w postaci skali liczbowej.

6. Inwestycja w nowe opony wielosezonowe redukuje koszty wulkanizacji

Z roku na rok coraz więcej osób rezygnuje z sezonowych opon ze względu na wysoki poziom wygody, jaką zapewnia ogumienie wielosezonowe. Zaleta takiego rozwiązania są niewątpliwie niższe koszty wulkanizacji. Warto zwrócić też uwagę, że w świetle obowiązujących w Polsce przepisów nowe opony całoroczne są bardzo dobrym rozwiązaniem.

7. Kupując nowe opony online można skorzystać z bezpłatnego wsparcia doświadczonych doradców

Celem zapewnienia najwyższego poziomu obsługi klienta większość hurtowni zapewnia wsparcie w postaci darmowych konsultacji. W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów z dobraniem odpowiedniego rodzaju opon warto to wykorzystać.

Możesz również polubić…