Winietki autostradowe, które warto wybrać – elektroniczne czy papierowe?

Dzięki zakupowi winietki autostradowej można legalnie poruszać po drogach szybkiego ruchu za granicą. Dzięki rozwojowi form różnych dokumentów online również papierowe naklejki często są zastępowane przez wersję elektroniczną. Wybierając się w podróż po różnych krajach w Europie, warto postawić na zakup dokumentu online, który znacznie usprawnia przejazdy.

Dlaczego warto korzystać z elektronicznych opłat za autostrady i drogi szybkiego ruchu?

Chociaż w wielu krajach nadal można spotkać tradycyjne bramki przy autostradach, coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie opłat za przejazdy, tylko w formie elektronicznej. Dlatego też winietki autostradowe  w formie elektronicznej stają się już normą na wielu europejskich trasach, na terenie Rumunii, Słowacji, Czech lub Węgier.

Zakup dokumentu  online to bardzo wygodna opcja. Bez wychodzenia z domu można wybrać winietkę autostradową do przejazdu na terenie danego państwa, na najkorzystniejszy okres czasowy. Możliwa jest także błyskawiczna płatność online, dzięki której można uniknąć czekania w kolejce i szukania odpowiedniego punktu sprzedaży.

Co więcej, forma elektroniczna jest również bardziej opłacalna pod względem finansowym. Jest to tańsza opcja, gdyż nie wymaga nakładów na druk, potrzebny do produkcji naklejek w tradycyjnej formie papierowej. Ceny dokumentów elektronicznych dostosowane są norm obowiązujących w kraju docelowym, jednak płatności można dokonać w walucie polskiej, co stanowi dodatkowe ułatwienie.

Jakie zasady płatności obowiązują przy korzystaniu z autostrad na Węgrzech?

Od kilku lat na niektórych, głównych autostradach na Węgrzech obowiązują przejazdy tylko dzięki wcześniejszemu wykupieniu pozwolenia online. Dlatego też wybierając się na Węgry, warto sprawdzić dostępną ofertę dokumentów elektronicznych, które umożliwią swobodne poruszanie się po wszystkich drogach ekspresowych i autostradach.

Przepisy prawne na terenie Węgier, określają konieczność zakupu odpowiedniego rodzaju winietki autostradowej dostosowanej do gabarytów pojazdu. Opłata D1 przeznaczona jest dla właścicieli prywatnych samochodów osobowych, mieszczących maksymalnie 7 osób.

Busy i kampery o masie maksymalnej do 3,5 tony, które mogą przewozić większą ilość pasażerów, wymagają zakupu innego rodzaju pozwolenia, dostosowanego do kategorii D2. Dodatkowo autostrada, wymaga wykupienia  dokumentu osobnej kategorii D1M dla właścicieli motocykli.

Co więcej, podróżując na terenie Węgier, można wykupić pozwolenie przejazdu autostradami na różne przedziały czasowe. Dostępny jest zakup dokumentów w wersji tygodniowej, miesięcznej oraz rocznej, dlatego z łatwością można je dostosować do rodzaju, a także czasu trwania podróży.

Jeśli wybierasz się w podróż po autostradach na Węgrzech lub w innych krajach Europy, sprawdź dostępną ofertę winietek elektronicznych, dzięki której możesz w prosty sposób uzyskać pełen dostęp do legalnych przejazdów za granicami kraju.

Możesz również polubić…