Frezowanie a toczenie CNC — czym się różnią?

Chociaż niektóre pojęcia związane z obróbką metali mogą wydawać się bardzo podobne, w rzeczywistości zachodzą między nimi fundamentalne różnice. Chcesz je poznać? Podpowiadamy, co dzieli proces frezowania i toczenia i jak rozumieć te dwa terminy. Poświęć kilka minut na lekturę, a lepiej zrozumiesz proces wytwarzania komponentów w obrabiarkach sterowanych numerycznie.

Jak przebiega toczenie CNC?

Zacznijmy od czynności, która koncentruje się na tworzeniu stożkowanych lub cylindrycznych form. Toczenie CNC wykorzystuje podzespoły skrawające o jednopunktowym kontakcie z materiałem. Bryła metalu lub tworzywa sztucznego jest przytwierdzana do podstawy, a następnie wprawiana w ruch obrotowy o dużej prędkości.

Kontrolowane przyłożenie narzędzia tnącego do obrabianej powierzchni usuwa zbędne warstwy surowca i ostatecznie prowadzi do uzyskania oczekiwanego kształtu. Toczenie CNC następuje zgodnie z parametrami wprowadzonymi do oprogramowania CAD, które kontroluje pracę skalibrowanej obrabiarki.

Na czym polega frezowanie CNC?

Frez działa na odwrotnej zasadzie. Proces frezowania CNC opiera się bowiem na ruchu obrotowym elementu skrawającego, podczas gdy obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy. Oddzielanie niepotrzebnych fragmentów surowego materiału skutkuje otrzymaniem precyzyjnego kształtu. Warto zaznaczyć, że ta metoda skrawania nadaje się przede wszystkim do powierzchni płaskich i umożliwia tworzenie wielopunktowych frezów o doskonałej precyzji i powtarzalności.

Jakie różnice zachodzą między frezowanie a toczeniem w maszynach CNC?

Skoro wiesz już, na czym polegają oba procesy skrawania, pora podsumować zachodzące między nimi różnice. Frezowanie i toczenie CNC są odmienne w następujących aspektach:

  • wielopunktowe frezy vs jednopunktowa powierzchnia elementu toczącego,
  • sposób realizacji skrawania: narzędzie ruchome vs stacjonarne,
  • kształt gotowego przedmiotu: frezowanie — powierzchnia płaska, toczenie — cylindryczna lub stożkowa.

Zastosowanie toczenia i frezowania w działalności przemysłowej

Uniwersalność obróbki skrawaniem wynika z możliwości wykonywania pracy na różnych materiałach i tworzenia dowolnego kształtu. Obrabiarki sterowane numerycznie na stałe zadomowiły się we współczesnym przemyśle, oferując ekonomiczny i bezbłędny proces produkcji.

Frezowanie jest stałym elementem na linii wytwarzania części samochodowych, lotniczych, narzędzi czy podzespołów elektronicznych. Sektor medyczny również chętnie korzysta z zalet, jakie oferuje toczenie CNC. Warszawa jest doskonałym przykładem miasta, które gości bogatą infrastrukturę produkcyjną i korzysta z nowoczesnych technologii.

Toczenie i frezowanie CNC w Warszawie

W parku przemysłowym Sacher zrealizujesz dowolną koncepcję prototypu i uruchomisz produkcję masową. Firma Sacher specjalizuje się w skrawaniu metali i tworzyw sztucznych z wykorzystaniem obrabiarek sterowanych komputerowo. Skorzystaj z usług specjalistów i poznaj zalety, jakie oferuje frezowanie CNC. Warszawa jest jednym z głównych regionów działalności przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z ekspertami i dostosuj zakres czynności do Twoich potrzeb!

Możesz również polubić…