Kiedy warto stosować zamienniki części samochodowych?

W przypadku każdego samochodu przychodzi w końcu moment, gdy konieczne są niezbędne naprawy i wymiany części. Kierowcy stają wówczas przed dylematem: kupić tańszy zamiennik, czy zostać przy elemencie droższym, ale za to oryginalnym. Zdania w tej kwestii są podzielone.

Kiedy mamy do czynienia z zamiennikiem?

Teoretycznie zamiennik jest możliwy do wychwycenia już na pierwszy rzut oka. Inne pudełko i brak znaków firmowych powiedzą nam, że oglądana przez nas część nie jest autoryzowana przez producenta. Tak rzeczywiście może być, ale nie musi. Wówczas pomocne mogą okazać się często spotykane oznaczenia, które nie pozostawią wątpliwości co do pochodzenia danego elementu:

OE – skrót pochodzi od angielskiego original equipment i służy do oznaczania części oryginalnych. Z całą pewnością na opakowaniu bądź nawet na samym elemencie znajdziemy logo marki pojazdu, do którego części są przeznaczone.

OEM – tu także mamy do czynienia z częścią oryginalną, ale nie znajdziemy na niej znaku marki pojazdu. W jego miejscu powinien widnieć za to logotyp producenta samej części. W praktyce wychodzi nam na to samo, co w przypadku symbolu OE z tą różnicą, że zamiast wybitego znaczka np. BMW będziemy mieć logo Boscha, które części na zlecenie BMW produkuje.

OEQ – ten skrót rozwija się jako original equipment quality i oznacza, że mamy do czynienia z zamiennikiem o jakości porównywalnej z jakością części oryginalnej. Taka część nie jest co prawda wykorzystywana w fabryce podczas montażu auta (w przeciwieństwie do części OE i OEM), ale posiada taką samą jakość, co zostało potwierdzone testami. Części OEQ posiadają niezbędne certyfikaty.

AM – tak oznaczone części to typowe zamienniki. Są to wyroby mało znanych wytwórców, co ma swe odzwierciedlenie w najniższych cenach. Części AM nie posiadają może certyfikatów, ale zdecydowanie powinny sprostać oczekiwaniom kierowców.

Z powyższego wynika, że w przypadku symboli OE oraz OEM mamy do czynienia z oryginałami, natomiast klasa OEQ i AM świadczy o zamienniku.

Kiedy warto kupić zamiennik?

Duży przebieg, słuszny wiek, widoczne ślady zużycia – w przypadku takich samochodów nie warto inwestować w oryginalne części. Wartość auta z pewnością się nie obniży, gdy zamontujemy w nim zamiennik. Postawienie na nieoryginalny reflektor bądź resor nie wpłynie negatywnie na nasz pojazd, a wyraźnie obniży koszt naprawy. Są sytuacje, gdy na zamiennik jesteśmy wręcz skazani. Dzieje się tak np. w przypadku samochodów leciwych, którym brakuje detali. Może się okazać, że listwy ozdobne drzwi są absolutnie niedostępne i pozostaje nam wyrobu rzemieślniczego.

Kiedy tylko oryginał?

Przede wszystkim, wtedy gdy chodzi o bezpieczeństwo. Są części, od których nasze bezpieczeństwo i to czy sama podróż przebiegnie bezproblemowo, zależy bezpośrednio. W takich sytuacjach naprzeciw wychodzi nasza sprzedaż hurtowa części samochodowych. Części samochodowe Vanking to pewność, że wybierasz podzespoły sprawdzone i godne zaufania.

Możesz również polubić…