Samodzielny transport jachtu lub łodzi

Lubimy wypoczywać aktywnie a każdą wolną chwilę staramy się spędzać na łonie natury, w miejscach takich jak własna działka, kemping czy domek nad jeziorem. Coraz częściej samodzielnie organizujemy weekendowe bądź wakacyjne wyjazdy chcąc korzystać z wolnych dni oraz słonecznej, przyjemnej pogody. Wypoczynek nad wodą to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków sposobów spędzania wolnego czasu. Aby taki wypoczynek należał do w pełni udanych, warto zainwestować we własny jacht lub łódkę. Co jednak, jeśli potrzebujemy przewieźć ją na nasze wakacje? Czy można zrobić to samodzielnie? Odpowiedź brzmi: tak. O czym należy pamiętać organizując transport łodzi motorowych?

Przed wyjazdem

Przed wyjazdem należy dokładnie opróżnić naszą łódź. Wszystko, co zbędne zabieramy do bagażnika samochodu. Łódź będziemy transportować na przyczepie i bardzo ważnym jest aby ładunek był rozmieszczony równomiernie. Jeśli łódź będzie obciążona dodatkowymi rzeczami, wówczas przyczepa nie będzie stabilna a to z kolei może mocno utrudnić jazdę. Należy wyłączyć także urządzenia elektryczne, zabezpieczyć kable, kadłub oraz wszelkie elementy, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Transportując jacht, zwijamy i zdejmujemy żagle. Opóźniamy też zbiorniki z wodą, jeśli znajdują się na łodzi.
Kolejnym krokiem jest ustalenie dokładnych wymiarów i wagi łodzi. Jeśli waga przyczepy nie przekracza 750 kg, wówczas nie musimy mieć do transportu prawa jazdy kategorii E. Zmierzenie łodzi jest ważne ponieważ musimy dobrać odpowiednią przyczepę. Należy również zwrócić uwagę na stan naszego samochodu, szczególnie stan hamulców. Następnie sprawdzamy, jakich formalności musimy dopełnić. Jeśli wyjeżdżamy do krajów UE, należy sprawdzić szczegółowe przepisy gdyż w każdym kraju będą inne. W Polsce obowiązują nas przepisy drogowe, które także warto dokładnie przeanalizować.
Bardzo ważny jest proces załadowania łodzi a także odpowiedniego jej przymocowania. Łódź nie może kołysać się w czasie transportu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaparkowanie tuż przy zbiorniku wodnym (tylne koła mogą być zanurzone w wodzie) a następnie delikatne i ostrożne umieszczanie ładunku na przyczepie.

W drodze

Gdy już załadowaliśmy naszą łódź, musimy pamiętać o ostrożnej jeździe. Nie należy przekraczać prędkości, dobrze jeśli wybierzemy mniej uczęszczane drogi. Jedziemy ostrożnie i z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów drogowych. Często robimy przerwy i kontrolujemy, czy wszystko jest w porządku.

Możesz również polubić…